Güzel bir cilt için yapılması gerekenler

Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek cilt güzelliğiyle ilgili yapılmaması gereken 5 maddeyi sıraladı.

1- Sivilceleri sıkmayın

Sivilcelerinizi sıkmak bir çözüm değildir. Uzun vadede daha büyük sıkıntılara yol açar. Sivilcenizi sıktığınızda, gözeneği tıkayan her ne ise dışarı çıksa da büyük bir kısmı içeride, cildin altında kalır.

2- Tuzlu Yiyecekler tüketmeyin

Tuzlu besinlere dayanamıyorsanız, cildinizin susuz kalmasına yol açabilirsiniz. Beslenmenizdeki aşırı sodyum cildinizdeki nemi emer ve kurumasına, solgunlaşmasına neden olur. Bu durumdan korunmak için tuzlu yiyeceklerden ne kadar uzak durursanız o kadar faydası olacaktır.

3- Düzenli uyumalısınız

Uyku düzensizliği tüm dengenizi etkiler. Nedeni her ne olursa olsun uykusuz kalmanız diğer organlarınız gibi cildinizi de olumsuz etkiler. Uyku düzensizliği cildinizin yıpranmış görünmesine neden olur. Vücudunuzu onarmak için uyku düzeninize mutlaka dikkat etmelisiniz.

4- Güneş kremi kullanmayı ihmal etmeyin

Güneşin yaydığı UVA ışınları cildinizin kırışmasına neden olur. Siz gözünüzle görmüyor olabilirsiniz ama UVB ve UVA ışınlarına maruz kalan cilt, yaşlılık lekeleri, kırışıklıklar ve cilt kanseri gibi problemlerle karşılaşabilir. O yüzden kışın bile yüzünüze, ellerinize cilt tipinize uygun güneş koruyucu krem sürmelisiniz.

5- Asitli içecekler tüketmeyin

Asitli içecekler vücutta birikim yapar ve yaşlanmanızı hızlandırır. Bu nedenle asitli içeceklerden uzak durulmasında fayda vardır. Asitli içecekler yerine bol bol su tüketmek cilt sağlığı için önemlidir.